Stomatologia zachowawcza

Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba, takich jak szkliwo, zębina i cement korzeniowy. Nieleczona prowadzi do stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych, natomiast wcześnie wykryta może ulec zatrzymaniu na skutek remineralizacji. Głównym czynnikiem zapoczątkowującym proces próchniczy zębów są bakterie bytujące w płytce nazębnej (płytka nazębna jest zorganizowaną przestrzennie kolonią bakterii przyczepioną do powierzchni zęba).

Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej:

  • szczotkowanie zębów,
  • czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i powierzchni stycznych zębów za pomocą nici dentystycznych, taśm, szczoteczek międzyzębowych,
  • stosowanie płukanek zawierających środki hamujące powstawanie płytki nazębnej,
  • czyszczenie powierzchni języka,
  • stosowanie gum do życia bez cukru jako pomocniczego środka higienicznego (żuć nie dłużej niż 5 min.).

Najskuteczniejszym sposobem zwalczania choroby jest jej zapobieganie czyli profilaktyka.

W bardzo wczesnych stadiach próchnica objawia się jako biała plama, możliwa do wykrycia tylko w warunkach gabinetu stomatologicznego. Z czasem przekształca się w plamę widoczną gołym okiem. Często, na skutek pochłaniania barwników pochodzących z pożywienia przyjmuje zabarwienie od żółtego do ciemno brunatnego.
Nie wykryta na takim etapie próchnica rozwija się obejmując kolejne tkanki zęba z czasem docierając do jego centrum – miazgi. Tak późne wykrycie grozi koniecznością leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu. Dlatego też zalecamy naszym pacjentom wizyty kontrolne co 6 miesięcy, aby jak najszybciej wykryć i wyleczyć ognisko próchnicy.

W naszym gabinecie dysponujemy bardzo zaawansowanymi materiałami złożonymi (kompozytami), które dają świetne efekty estetyczne. Przy odbudowie zarówno zębów przednich, jak i bocznych jesteśmy w stanie stworzyć taki efekt, że leczone zęby są nie do odróżnienia od zdrowych przy zachowaniu trwałości i szczelności wypełnień.

Leave a Reply

Your email address will not be published.