Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna

Profesjonalna profilaktyka w stomatologii stanowi przede wszystkim fazę higienizującą, będącą wstępem do każdego leczenia.

Polega ona na:

  • badaniach kontrolnych (2 razy w roku) z instruktażem higieny domowej,
  • skalingu naddziąsłowym, poddziąsłowym zawsze zakończonym polerowaniem,
  • piaskowaniu,
  • kontaktowym stosowaniu preparatów fluoru.

Osad nazębny – są to przebarwienia koron zębów powstających w trakcie spożywania niektórych pokarmów, napoi – kawy, herbaty oraz paleniu tytoniu. Przebarwienia takie usuwa się w trakcie tzw. piaskowania.

Kamień nazębny – powstaje na skutek niedokładnego oczyszczania zębów i jest to zmineralizowana płytka nazębna, której nie można usunąć przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów/ metodami higieny domowej. Kamień nazębny przylega ściśle do zębów i może być usunięty tylko przez dentystę w gabinecie stomatologicznym. Warto pamiętać również, że nieusunięty kamień nazębny powoduje wystąpienie zapalenia dziąseł, a nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić w konsekwencji do zaników kości.

Skaling – jest zabiegiem polegającym na usunięciu złogów nazębnych oraz poddziąsłowych czyli kamienia przy pomocy narzędzi ultradźwiękowych. Każdy zabieg skalingu zakończony jest polerowaniem przy pomocy szczoteczek i gumeczek z wykorzystaniem specjalnej pasty polerskiej. Zabieg ten powinno się wykonywać przynajmniej 2 razy w roku, natomiast w przypadku istnienia zmian zapalnych dziąsła – znacznie częściej.

Piaskowanie – jest zabiegiem polegającym na usunięciu osadu nazębnego przy użyciu odpowiedniego sprzętu tzw. piaskarek, które „dmuchają” na powierzchnię przebarwionego zęba silnym strumieniem sprężonego powietrza, wody oraz dwuwęglanu sodu (czyli tzw. piasku). Piaskowanie w naszym gabinecie wykonujemy profesjonalną piaskarką i w zależności od potrzeb pacjenta dobieramy odpowiedni piasek (np. dla pacjentów z wrażliwym przyzębiem).

Fluoryzacja – po mechanicznym profesjonalnym oczyszczeniu zębów należy zastosować kontaktowe fluorkowanie zębów. W naszym gabinecie fluoryzację przeprowadzamy:

  • lakierując powierzchnie zębów specjalnym preparatem Fluor Protector
  • żelem ElmexGel jako okład na specjalnych łyżkach do fluoryzacji.

Celem zabiegu fluoryzacji jest:

  • zapobieganie nadwrażliwości szyjek zębów po zabiegach skalingu i piaskowania,
  • zabezpieczenie zębów przed próchnicą.

Leave a Reply

Your email address will not be published.